Sfeerbeeld
zoek op trefwoord
zoek op categorie
stel een vraag

Vraag en antwoord

 


Vraag:

Voor de keuze van geschikte bouten en moeren voor een ligger-kolomverbinding zijn wij in NEN-EN 1090-2 op zoek naar eisen die voor deze verbindingsmiddelen gelden. In art. 8.2 worden `boutsets' genoemd. Gelden de eisen aan boutsets voor alle uitvoeringsklassen (EXC1 t/m EXC4)? 


Antwoord:

Een boutset bestaat uit bij elkaar behorende bouten en moeren en eventueel sluitringen. Het gebruik van boutsets wordt inderdaad in art. 8.2 van NEN-EN 1090-2 genoemd, hierbij wordt gesteld dat dit artikel betrekking heeft op de boutsets als omschreven in art. 5.6. Daarin staat aan welke productnormen de bouten en moeren moeten voldoen. De norm maakt geen onderscheid in het gebruik van boutsets en productnormen per uitvoeringsklasse. De genoemde eisen gelden dus voor alle uitvoeringsklassen. Belangrijk is dat volgens de Bouwproductenverordeningen bouten en moeren in bouwwerken voorzien moeten zijn van CE-markering volgens NEN-EN 15048-1 voor niet-voorgespannen boutsets en NEN-EN 14399 voor voorspanbouten/moeren. De nog vaak toegepaste DIN 931, 933 en 934 voldoen niet aan deze eis. 


Deze vraag is eerder verschenen in de rubriek Vraag & Antwoord in Bouwen met Staal 238 (april 2014).


Relevante normen:
Literatuur:
Louis Braillelaan 80      2719 EK  Zoetermeer      Tel: +31(0)88 353 12 12      Contact      Colofon      Disclaimer      Sitemap
Bouwen met Staal  © 2017      Uitvoering: Bruikman Reclame  +  LinkmasterMonkey