Sfeerbeeld
zoek op trefwoord
zoek op categorie
stel een vraag

Vraag en antwoord

 


Vraag:

Wat is de wrijvingscoëfficiënt tussen staal op beton? Maakt het daarbij ook uit of het staal geverfd is of niet? 


Antwoord:

Bij voetplaatverbindingen wordt in art. 6.2.2(6) van NEN-EN 1993-1-8 aangegeven dat voor de wrijvingscoëfficiënt tussen staal en zand-cement mortel een waarde van 0,2 aangehouden mag worden. Er worden daarbij geen voorwaarden gesteld aan de hoedanigheid van het staaloppervlak. In art. 6.7.4.2(4) van NEN-EN 1994-1-1 wordt gesproken over een wrijvingscoëfficiënt van 0,5 tussen beton en ongeverfd staal. Bekend is dat de waarde van 0,2 aan de conservatieve kant is waardoor deze waarde een veilige ondergrens afbakent voor de wrijving tussen staal en beton, ongeacht de behandeling van het staal.


Deze vraag is eerder beantwoord door de Helpdesk van Bouwen met Staal (november 2009).


Relevante normen:
Louis Braillelaan 80      2719 EK  Zoetermeer      Tel: +31(0)88 353 12 12      Contact      Colofon      Disclaimer      Sitemap
Bouwen met Staal  © 2017      Uitvoering: Bruikman Reclame  +  LinkmasterMonkey